Reformer / Mat Pilates | Pilates Vedans
2
page-template-default,page,page-id-2,bridge-core-2.3.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-22.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-164,elementor-page elementor-page-2
 

Reformer / Mat Pilates

PİLATES


Pilates Metodu, yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemidir. Yaklaşık 500’e yakın egzersiz hareketi vardır. Hareketler nefes, kontrol, akıcılık ve konsantrasyon prensipleriyle yapılmalıdır. Pilates kişide, esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyon gibi olumlu etkiler yaratır. Pilates ayrıca karın, alt sırt ve kaba etler vücudun geri kalanının özgürce hareket etmesi için destekleniyor ve güçlendiriliyor. Ayrıca günümüzde Pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.


PİLATES YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PRENSİPLER:

  • Konsantrasyon Kontrol Merkezleme: Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
  • Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
  • Kesinlik: Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
  • Nefes: Doğru nedef tekniği ile nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.

 

 

PİLATES’İN YARARLARI:

  • Esnek bir vücuda sahip olup, vücudunuzun şekillenmesini sağlar.
  • Kaslarınızı güçlendirir.
  • Sağlıklı ve huzurlu bir birey yaratır.
  • Kalp atışlarını düzenler ve doğru nefes almayı öğretir.
  • Depresyonu azaltır.

 

 

REFORMER PİLATES


Pilates ve yoga bir yaşam biçimidir. Amacımız kişiye doğru ve profesyonel bir hizmet vermektir. Dans okulumuzda alanında uzman eğitmenlerden alacağınız dersler ile egzersizlerinizi doğru bir şekilde yapacaksınız. Bel problemi yaşayanlar için en sağlıklı çözüm: Reformer pilates, omurgayı destekleyen kasları güçlendirdiği için duruşunuz kendiliğinden dikleşmeye başlar, eski yanlış duruş alışkanlıklarınızdan kurtulmuş olursunuz. Boyun, sırt ve bel kaslarını da çalıştırdığından bel ve boyun fıtığı oluşma riskini azaltır.


*Reformer pilates aleti, yer çekimi kuvvetinin etkisini azaltarak bu tür hareketleri çok daha rahat uygulamanızı sağlar. Egzersiz hareketleri vücudun belirli bölgelerini çalıştırır, reformer pilates ise kas sisteminde dengeyi hedefler. Ayrıca Reformer pilates aletiyle 100’den daha fazla egzersiz hareketi yapılabilir. Bu hareketlerin hepsi hem mental hem fiziksel gelişiminizi sağlar.

*Egzersizler vücut ağırlığı kullanılarak yapıldığından eklemlerinize yük biner ama reformer pilates aleti bu yükü eklemlerinizin üzerinden alır. Alet işler, vücut çalışır.

*Reformer pilates, pelvik taban kaslarını ve alt karın kaslarını güçlendiriyor. Özellikle doğum sonrası için önerilen Reformer pilates, fit görünümünüzü size tekrar kazandırıyor. Sarkık karnınızdan bıktıysanız artık canınızı sıkmayın, harekete geçin.

*Doğru nefes aldığınız zaman kaslarınızdaki gerginlik azalır. Kas gerginliği çeşitli tutulmalara neden olduğu gibi halsizlik hissi de yaratır. Reformer pilates uygulamasıyla kişi nefes eğitimi de almış olur, yenilenir ve canlanır.

*Reformer pilates beden farkındalığını arttırarak zihinle aralarında olan bağlantıyı tekrar güçlendiriyor. Odaklanma ve konsantrasyon yeteneklerinizi geliştiriyor, zihniniz ve dolayısıyla bedeniniz stresten arınıyor.